Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Historia Janowa Podlaskiego

Janów Podlaski wzmiankowany był po raz pierwszy w 1423 roku jako wieś Porchów, a w 1465 roku uzyskuje prawa miejskie i od imienia ówczesnego biskupa Jana Łosowicza przyjmuje nazwę Janów Biskupi. Najazd szwedzki spowodował spustoszenie i upadek miasta. W gruzach legły świątynie i rezydencja biskupów. W latach 1770-1780 wybudowano nowy pałac biskupi z dwoma pawilonami. Główny pałac uległ zniszczeniu w okresie insurekcji kościuszkowskiej.

W pawilonie wschodnim mieszkał od 1788 roku do śmierci w roku 1796 twórca tez do Konstytucji 3-go Maja biskup Adam Naruszewicz. Został on pochowany w kościele p. w. Świętej Trójcy, w którym znajduje się jego pomnik z białego marmuru wykonany w Rzymie.

O dawnej świetności Janowa świadczą zachowane budowle zabytkowe: zespół pokatedralny z barokowym kościołem pw. Świętej Trójcy z lat 1724-1735, budynki dawnego seminarium duchownego z 1745 r., barokowa dzwonnica z 1745 r. We wschodniej części rynku znajduje się podominikański kościół pw. Św. Jana Chrzciciela z 1790 r. z barokową dzwonnicą. W rynku Janowa znajduje się klasycystyczny Dom Ryttów z 1795 r.

W północno-zachodniej części Janowa otoczony fosą i parkiem znajduje się obecnie odrestaurowany i przekształcony w hotel zespół pałacowy zamku biskupiego.

Na południe od zamku można oglądać zbudowaną w kształcie rotundy „Grotę Naruszewicza” zbudowaną ok. 1970 r. z kamienia polnego w której wg. przekazów biskup Naruszewicz opracowywał tezy do Konstytucji 3 Maja.

Od 1818 do 1867 roku Janów był siedzibą biskupów diecezji siedleckiej. Za udział ludności w Powstaniu Styczniowym w 1870 r. władze carskie pozbawiły Janów praw miejskich.

Janów może się też poszczycić najstarszymi w europie ręcznymi dystrybutorami paliw z 1928 r.

Janów Podlaski najbardziej znany jest ze słynnej stadniny koni. Znajduje się ona w malowniczo położonej wśród nadbużańskich łąk miejscowości Wygoda, 2 km na północny wschód od Janowa. W dawnym folwarku biskupim Wygoda znajduje się zespół stajni: „Czołowa”, „Zegarowa”, (obie wg. projektu Henryka Markoniego), a także „Wyścigowa”, „Woroncowska”. Od 1817 r mieści się w nich słynna stadnina koni arabskich czystej krwi – najstarsza państwowa stadnina koni w Polsce.

Janów Podlaski jest przepiękną osadą położoną blisko granicy Unii Europejskiej, przy nieuregulowanej rzece Bug, otoczoną przyrodą i zabytkami. Na terenie miejscowości mieści się wiele gospodarstw agroturystycznych oferujących wypoczynek, potrawy regionalne i inne atrakcje. Wszystkich turystów, których fascynuje nieskażona przyroda, piękno koni i wielokulturowe dziedzictwo naszego terenu zapraszamy do odwiedzenia Janowa Podlaskiego.

Gmina Janów Podlaski bogata jest w walory przyrodnicze i krajobrazowe. Około 70 % gminy zostało włączone do obszaru Parku Krajobrazowego „ Podlaski Przełom Bugu” i jego otuliny. W jego obrębie znalazły się tereny o największych walorach przyrodniczych .

Okazale wygląda rezerwat przyrody „ Łęg Dębowy”. Występują tu rzadkie i chronione gatunki ptaków i zwierząt. Przez gminę przebiega Nadbużański Szlak Przyjaźni (szlak pieszy), Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Szlak Rowerowy „Śladami nadbużańskich tajemnic”, Szlak Kajakowy na rzece Bug z możliwością postoju w Stanicy Wodnej w Stadninie Koni oraz dwie ścieżki edukacyjne. Zasobny w ryby Bug oraz zbiornik retencyjny zachęcają do wędkowania. Gmina bogata jest w zabytki architektoniczne.

 

Zegar

Imieniny